Trening funkcjonalny


Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lekarstwo, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” – W. Oczko


Każdego dnia, w domu, w pracy, podczas aktywności fizycznej, cały czas jesteśmy w ruchu! Oczywiście każdy z nas jest inny i wiedzie zróżnicowany tryb życia. Jedni cały dzień siedzą za biurkiem lub za kierownicą samochodu, inni wykonują ciężką fizyczną pracę, a niektórzy aktywnie uprawiają różnego rodzaju sporty. Jednak każda z tych osób na co dzień wykonuje rutynowe ruchy, adekwatne do tych czynności.

Chodzenie, bieganie, siedzenie, pochylanie się, podnoszenie przedmiotów, to zadania, które wszystkim są doskonale znane. Aby jednak móc wykonywać je bez przeszkód i cieszyć się nienaganną formą oraz zdrowiem przez długie lata musimy odpowiednio zadbać o swoją kondycję fizyczną. W spełnieniu tej misji z pewnością pomoże indywidualnie dobrany do predyspozycji danej osoby trening funkcjonalny.

Trening funkcjonalny przygotuje Cię do sezonu sportowego, zwiększy Twoje osiągi, wzmocni kondycję, poprawi efektywność ruchową, przywróci sprawność po kontuzji. Sprawdź zatem, co mogą dać Ci odpowiednio dobrane metody ćwiczeń!

Czym jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to specjalnie dobrany i wielowymiarowy typ ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić kondycję fizyczną, koordynację, równowagę oraz stabilność. Podczas zajęć wykonywane są złożone zestawy ćwiczeń, angażujące mięśnie całego układu ruchowego, przez co osiągamy efekt funkcjonalności takiego treningu. Trening zawsze dostosowuje się odpowiednio do potrzeb i kondycji zdrowotnej ćwiczącego. Wszystko zależy od wieku, budowy ciała, stanu zdrowia, czy wykonywanej aktywności fizycznej. Duży nacisk kładzie się na poprawną technikę wykonywania ćwiczeń. W czasie zajęć wykorzystuje się najnowocześniejsze metody treningowe i zwraca się uwagę na kształtowanie mięśni całego ciała. Pobudza to do działania wszystkie rodzaje włókien mięśniowych. Aktywizuje również do pracy mięśnie głębokie, wzmacnia przednie i tylnie mięśnie tułowia, przez co znacznie odciąża kręgosłup. Wykonywanie funkcjonalnych ćwiczeń poprawia formę całego organizmu, usprawnia codzienne ruchy, a także rzeźbi sylwetkę.

Jak wygląda trening funkcjonalny?

Podstawowymi zasadami tego typu treningu jest złożoność i funkcjonalność ćwiczeń, ponieważ imitują one ruchy, które wykonujemy podczas codziennych i zawodowych czynności. Tym co wyróżnia trening funkcjonalny jest stosowanie podczas ćwiczeń specjalnych przyrządów, np. piłki lekarskie i fitness, taśmy, drabinki, trampoliny, skakanki, hantle, bosu, swing-stick, itp. Pozwala to stworzyć bardzo szeroki wachlarz ćwiczeń, które pobudzają do pracy całe ciało.

Czy trening funkcjonalny jest bezpieczny?

Indywidualnie skomponowany program ćwiczeń niesie ze sobą niezliczone korzyści zdrowotne. Nie musisz się zatem niczego obawiać, ponieważ oddajemy Cię w ręce doświadczonego specjalisty, który dostosuje rodzaj i intensywność treningu do Twojej kondycji zdrowotnej. Zanim przystąpimy do właściwego planu treningowego zawsze przeprowadzamy sprawnościowy test oraz wywiad dotyczący stanu zdrowia, trybu życia, odżywiania i aktywności fizycznej. Zapytamy również o Twoje oczekiwania i cele jakie chcesz osiągnąć poprzez regularne treningi. Dopiero wówczas opracowujemy dopasowany do Twoich predyspozycji bezpieczny i skuteczny program treningów. Dzięki temu, że trener cały czas czuwa, kontroluje i koryguje wykonywane przez Ciebie ruchy, możesz czuć się w pełni komfortowo. Dokładnie i poprawnie wykonany trening daje również gwarancję widocznych efektów w niedługim czasie. Trener nadzorując na każdych zajęciach Twoje postępy może z łatwością zaproponować Ci zwiększenie intensywności oraz inny rodzaj ćwiczeń, abyś stale usprawniał swoją kondycję ruchową.

Trening funkcjonalny – dla kogo?

 • zawodowych sportowców, w ramach przygotowania do sezonu sportowego lub podniesienia kondycji i osiągów: kolarze, biegacze, lekkoatleci, piłkarze...
 • amatorów dopiero rozpoczynających przygodę ze sportem.
 • osób chcących wzmocnić kondycję fizyczną i wyrzeźbić sylwetkę.
 • osób odchudzających się, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej, wzmocnić mięśnie i poprawić wygląd swojego ciała.
 • osób starszych, które mają problemy związane z narządem ruchu.

Myślisz, że masz doskonałą formę, a świetnej kondycji wielu może Ci tylko pozazdrościć… Przyjdź do nas i zmierz się z fizjotrenerem. Przekonasz się, że Twój dotychczasowy trening, u nas będzie zaledwie rozgrzewką.
W przypadku sportowców trening funkcjonalny stanowi doskonałą formę przygotowania do maratonów, sezonu narciarskiego oraz innych siłowych i wytrzymałościowych sportów. Trening dobierany jest wówczas starannie do danej dyscypliny, uwzględniając właściwe partie mięśni, skupiając się na osiągnięciu jak najlepszej formy i zwiększeniu wytrzymałości organizmu. Podczas treningu funkcjonalnego dla osób aktywnie uprawiających sport i zawodowych sportowców stosujemy również bardzo skuteczną metodę aktywności oddechowej - SpiroTiger.

SpiroTiger - to najnowocześniejsza metoda terapii oddechowej(respiracyjnej), która wpływa korzystnie na stabilizację głęboką i parametry oddechowe. Taka forma aktywności ma na celu poprawę koordynacji układu oddechowego, wytrzymałości, siły, a także elastyczności klatki piersiowej oraz całego kręgosłupa. Aktywacja mięśni podczas treningu respiracyjnego zwiększa ich intensywność i powoduje, że organizm staje się sprawniejszy oraz szybciej się regeneruje. 

Jednak trening funkcjonalny nie jest przeznaczony jedynie dla czynnych zawodowo sportowców. W dużej mierze skierowany jest również do amatorów aktywności fizycznej, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Ta forma ćwiczeń jest także dla zwykłych ludzi, chcących poprawić swoją ogólną kondycję i stan zdrowia. Pomaga bowiem pracować nad sprawnością ruchową, szybkością, siłą, zwiększeniem elastyczności ruchów oraz wyglądem całej sylwetki. Taki trening jest też korzystny dla osób starszych, gdyż kompleksowo skomponowane ćwiczenia poprawiają równowagę, zwinność, siłę mięśni i zmniejszają ryzyko upadków. Odpowiednio dobrany plan treningowy pozwala uniknąć zbędnych kontuzji i urazów podczas uprawiania rekreacyjnej, amatorskiej jak i zawodowej aktywności sportowej.

Kiedy warto stosować trening funkcjonalny?

 • Chcesz poprawić koordynację ruchów
 • Chcesz poprawić krążenie krwi i ustabilizować oddech
 • Chcesz utrzymać poprawną sylwetkę ciała
 • Chcesz wzmocnić mięśnie
 • Chcesz rozpocząć treningi, t.j. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, narty, snowboard
 • Chcesz wzmocnić sprawność ruchową i poprawić kondycję
 • Chcesz zrzucić zbędne kilogramy

Zastanawiasz się czy to dla Ciebie? Przyjdź do nas trening a zobaczysz do czego jest zdolne Twoje ciało! Nie ma znaczenia czy jesteś kobietą, mężczyzną, zawodowym sportowcem czy amatorem. Z nami trenują wszyscy...

trening funkcjonalny kraków, trening rehabilitacyjny, trening narciarski, trening biegowy, trening wytrzymałościowy, rehabilitacja Kraków

^ wróć do góry ^