Rehabilitacja funkcjonalna - Fizjoterapia


„Sprawność fizyczna jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała, jest również podstawą dynamicznej i twórczej aktywności intelektualnej.” – John F. Kennedy


Po poważnej kontuzji, chorobie, zabiegach zazwyczaj odzyskujemy dobrą formę bardzo powoli. Musimy bowiem zregenerować wszystkie siły, uczyć się pewnych umiejętności na nowo lub znaleźć inne niż dotychczas sposoby na wykonywanie naszej pracy i codziennych czynności. Wówczas często niezbędne jest zastosowanie właściwej dla schorzenia rehabilitacji, która przywróci pełną funkcjonalność jednej lub wielu częściom ciała oraz znacznie przyśpieszy proces powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. 

Czym jest rehabilitacja - fizjoterapia?

To kompleksowe działania, które mają na celu przywrócenie osobom niepełnosprawnym, całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej, reaktywacji sportowej formy, zdolności do pracy, czy funkcjonowania w codziennym życiu. Rehabilitacja zajmuje się ograniczaniem skutków choroby oraz różnego rodzaju urazów. Jest ona procesem leczenia, który umożliwia przyśpieszenie naturalnej regeneracji organizmu i przystosowanie do życia w nowych warunkach, dyktowanych przez stan zdrowia.

Głównym celem fizjoterapii jest zapobieganie postępom oraz nawrotom choroby, eliminowanie różnych dolegliwości, stanów zapalnych i przywracanie właściwej kondycji organizmu. Dzięki odpowiedniemu pobudzeniu mięśni, pomaga ona w powrocie do zdrowia i usprawnia czynności poszczególnych narządów. Dzięki fizjoterapii procesy gojenia przebiegają szybciej i sprawniej, gdyż tkanki odzyskują odpowiednią elastyczność.

Co to jest rehabilitacja funkcjonalna?

Rehabilitacja funkcjonalna nie jest kolejnym marketingowym wymysłem! Sportowcy, kontuzjowani i chorzy, korzystający z takiej formy fizjoterapii na własnej skórze przekonali się o jej skuteczności i korzyściach. Nie wierzysz? Zapraszamy do nas!

Rehabilitacja funkcjonalna stanowi rozszerzenie tradycyjnych elementów terapii fizycznej. Jej głównym celem jest powrót osób aktywnych fizycznie, zawodowych sportowców do pełnej formy sprzed kontuzji, urazu, wypadku. W czasie terapii stosuje się złożone zajęcia ruchowe oraz elementy fizykoterapii. Wykonuje się kontrolowane ruchy w obszarze zaburzeń, w taki sposób, aby poprawić wytrzymałość, kondycję i zwiększyć wydajność układu ruchowo oraz nerwowo- mięśniowego. Funkcjonalny program rehabilitacji nie tylko przywraca dawną sprawność, ale także znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu kontuzji i powstawania nowych urazów. W czasie trwania zajęć stopniowo zmieniane są rodzaje i stopień trudności metod terapii, aż do momentu kiedy dana osoba jest w pełni gotowa do wznowienia sportowych treningów i powrotu do regularnego uprawiania sportu w swojej dyscyplinie. 
Dla ludzi aktywnych i zawodowych sportowców sprawność fizyczna zawsze stanowi priorytet. Niezwykle ważne jest dla nich aby w przypadku kontuzji, urazu, czy spadku formy oddać się w ręce doświadczonego fizjoterapeuty, który nie tylko pomoże zwalczyć dolegliwość, ale także dotrze do jej źródła i pomoże zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości. Rehabilitacja w gabinecie naszego fizjoterapeuty jest zatem idealnym rozwiązaniem, gdyż jest to osoba, która stale poszerza swoją wiedzę w tej dziedzinie i na co dzień zawodowo uprawia sport. Dzięki temu zna popełniane podczas treningów błędy, rozpoznaje kontuzje i potrafi zrozumieć potrzeby drugiego sportowca. 

Kontuzja, uraz, wypadek wcale nie muszą oznaczać końca sportowej kariery lub zmiany aktywnego trybu życia na statyczny! Ukierunkowana rehabilitacja pomoże każdej aktywnej fizycznie osobie powrócić do pełni formy i osiągać coraz lepsze wyniki.

Jak wygląda rehabilitacja

Podczas rehabilitacji pacjenta stymulujemy proces leczniczy głównie poprzez aktywność ruchową, czyli ćwiczenia usprawniające - gdyż większość zaburzeń można wyleczyć właśnie w ten sposób. Ruch jest charakterystycznym bodźcem wzbudzającym takie reakcje organizmu, które często nie są osiągalne poprzez inne formy terapii. Dzięki ćwiczeniom fizycznym można kształtować, podtrzymywać lub zwiększać ruchomości w stawach, siłę mięśni i ich wytrzymałość, moc, wydolność, koordynację i równowagę. Ponadto w naszym gabinecie stosujemy również elementy fizykoterapii, poprzez wykorzystanie bodźców, takich jak: prąd elektryczny, światło, ultradźwięki, czy pola magnetyczne. Ta część rehabilitacji może być stosowana jako leczenie uzupełniające fizyczne ćwiczenia lub jako podstawa całego leczenia. Uzupełnieniem procesu rehabilitacji jest również zastosowanie metod terapii manualnej, takich jak: masaż głęboki, metody N.A.P, PNF, Mc Kenzie i inne.(szczegóły)

Czy rehabilitacja jest bezpieczna?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że jest przeprowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który wybierze odpowiednią metodę terapii. Prawidłowo dobrany program rehabilitacji może odwrócić lub złagodzić skutki wielu chorób, urazów i kontuzji. Dlatego w naszym centrum każdy plan rehabilitacyjny dostosowujemy do indywidualnych potrzeb pacjenta i może on zawierać jeden lub więcej rodzajów terapii. Rodzaj leczenia i jego cel może być różny dla poszczególnych osób w zależności od stanu zdrowia, wieku, przebytej kontuzji, wielkości urazu oraz trybu życia.

Formy fizjoterapii

W naszym gabinecie stosujemy różne metody fizjoterapii, takie jak: masaże lecznicze, fizykoterapia za pomocą prądu oraz różnego rodzaju ćwiczenia funkcjonalne.
Doskonałym uzupełnieniem fizjoterapii jest kinesiotaping. Naklejenie plastra na skórze powoduje fałdowy ruch warstw położonych głęboko pod skórą. Dzięki temu w miejscach tych tworzą się przestrzenie międzytkankowe, które znacząco ułatwiają przepływ krwi i limfy. Nałożenie taśm powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę, który w zależności od rodzaju dolegliwości zastosuje odpowiednią technikę docięcia i naklejenia taśm oraz stopień ich naciągnięcia, aby uzyskać pożądany efekt. Kinesiotaping jest stosowany przede wszystkim jako forma wspomagająca pracę mięśni, stawów oraz układu limfatycznego. Poprzez odpowiednie przyłożenie taśmy możemy regulować napięcie różnego rodzaju mięśni i kształtować prawidłową postawę sylwetki, a także odciążyć poszczególne tkanki miękkie: mięśnie, tkankę łączną i powięzie. Bardzo często używany jest w przypadku obrzęków limfatycznych, krwiaków żylaków. Kinesiotaping ma również zastosowanie w przypadku wszelkich nadciągnięć, stłuczeń i stanów bólowych.

Kiedy stosować rehabilitację?

Rehabilitacja jest bardzo istotna podczas leczenia niepełnosprawności ruchowej, niewydolności krążenia, czy układu oddechowego. Stosuje się ją z pozytywnym skutkiem również w przypadku długotrwałego unieruchomienia, spowodowanego różnego rodzaju urazami, a także po operacjach kręgosłupa lub też zerwaniu ścięgna. Fizjoterapia nie jest tylko formą leczenia, ale także profilaktyką u aktywnych sportowców, ponieważ przyśpiesza regenerację mięśni po dużym wysiłku.

Najczęściej leczone dolegliwości:
 • rwa kulszowa
 • dyskopatia
 • kręgozmyk
 • urazy ścięgna Achillesa (w tym zmiany przeciążeniowe)
 • ciasnota barkowa
 • zespół cieśni nadgarstka
 • łokieć tenisisty/golfisty
 • niestabilność kręgosłupa, np. szyjnego
 • andromalacja rzepki/lateraryzacja/przyparcie rzepki
 • skręcenie stawu skokowego
 • uszkodzenia stawu kolanowego 
 • bóle kręgosłupa(przeciążenia statyczne/dynamiczne, zmiany pourazowe, zwyrodnienia, przepuklina jądra miażdzystego), rehabilitacja kręgosłupa
 • stany po udarze mózgu, wylewie
 • zaburzenia prawidłowej postawy
 • uszkodzenia tkanek miękkich aparatu ruchu: mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych

rehabilitacja Kraków, fizjoterapia, rehabilitacja sportowa, rehabilitacja funkcjonalna Kraków, terapia manualna Kraków, rehabilitant Kraków, trening rehabilitacyjny Kraków

^ wróć do góry ^