Pinoterapia- innowacyjna metoda zainspirowana procesami samonaprawczymi organizmu na podstawie mechanizmu odruchowego przez dr Radosława Składowskiego. Podczas tej metody terapeuta uciska i stymuluje określone punkty na ciele człowieka przy pomocy pinów, czyli miedzianych gwoździ czy katów (noży). Bodźcowanie skóry pobudza wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienie zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu. Metoda ta łączy daleko-wschodnie i zachodnie rozwiązania terapeutyczne i lecznicze, a także naukę o powięziach, układzie nerwowym, somatycznym i wegetatywnym.

Pinopresura zalecana jest przede wszystkim przy różnych schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych, do których można zaliczyć:
-bóle mięśniowo-powięziowe
-bóle głowy
-bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego
-bóle przeciążeniowe
-stany pourazowe i pooperacyjne
-ograniczenia zakresu ruchów w stawach
-złamania kości

W naszym gabinecie spotkacie się z pinokatami- uniwersalnym narzędziem służącym do terapii tkanek miękkich, w szczególności terapii powięziowej. Ich gładkie krawędzie umożliwiają wykonanie mobilizacji powięzi, rozrywanie zrostów mięśniowych oraz charakterystyczne aplikacje dla pinoterapii. Koniec pinokatów zaopatrzony w grzebyczek zapewnia pracę neuromobilizacyjną oraz odruchową.

Igłoterapia – suche igłowanie – metoda stosowana w leczeniu przelewkłych i ostrych bólów mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Przyczyną ich powstawania są przeciążenia układu ruchu, ale także stres, napięcie emocjonalne czy niedobór witamin i mikroelementów. Pojawiają się one w powięziach, na przebiegu włókien mięśniowo-powięziowych oraz w okolicach brzuśca mięśniowego. Suche igłowanie stosowane jest również w leczeniu innych schorzeń np. podczas terapii blizn.

Wbicie igły wywołuje impuls, który przechodząc przez rdzeń kręgowy, trafia do włókien mięśniowych napiętego pasma. Impuls ten wywołuje bezwarunkowy odruch- lokalny skurcz mięśniowy, który zmniejsza napięcie i prowadzi do rozluźnienia, a ostatecznie do zmniejszenia bólu. Przejście igły przez skóry jest nieodczuwalne, jednak wkłucie w mięśniowy punkt spustowy powoduje podrażnienie mięśnia, przez co pacjent odczuwa dyskomfort. W trakcie zabiegu, w miejscu nakłucia można odczuwać mrowienie, kłucie, rozpieranie tkanek, a po zabiegu może pojawić się niewielki krwiak i wrażenie jak po ciężkim treningu, tzw. zakwasy.

Suche igłowanie jest najbardziej skuteczne w leczeniu zachowawczym w obrębie tkanek miękkich, gdy terapia manualna jest niemożliwa do wykonania ze względu na nadmierny ból i tkliwość. Obecne igłoterapia sucha uważana jest za najlepszą metodę w walce z bólu- już po kilku zabiegach, pacjent może odczuwać zmniejszone dolegliwości bólowe, a nawet mogą one ustąpić całkowicie.

 

 

HVLA to techniki manipulacji krótkodźwigniowych stawów. W tłumaczeniu High Velocity Low Amplitude – Duża Prędkość Niska Amplituda. Metoda została opracowana w British School of Osteopathy przez prof. Laurie Hartmana Phd, D.O.

Pchnięcie manipulacyjne, jest stosowane w określonym kierunku na barierze płynów, zatem te techniki są odczuwane przez pacjenta jako komfortowe i przyjemne. Częstym efektem poprawnie wykonanej techniki HVLA jest charakterystyczne “kliknięcie” oraz redukcja wzmożonego napięcia mięśniowego okolicy poddanej terapii.

Bezpieczeństwo terapeutyczne to kluczowy aspekt technik HVLA!

Taping- metoda terapeutyczna polegająca na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów.

Metoda ta wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu. Działanie kinesiotapingu opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły. Ma bezpośrednie oddziaływanie na skórę (receptory bólu, czucia głębokiego) oraz na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Aplikacje kinesiotapingu powodują, że skóra jest delikatnie podciągana, zwiększając jednocześnie przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią co usprawnia mikrokrążenie chłonki.

Kinesiotaping jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Jest ona sposobem na uśmierzanie bólu w przypadkach leczenia kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznym, terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków i poprawa wchłaniania się blizn oraz zwłóknień), czy w czasie ciąży. Plastrowanie dynamiczne wspomaga także korekcję postawy.

 

Właściwości elastyczne plastra utrzymują się przez około 3 do 10-ciu dni w zależności od producenta przeciętnie przyjmuje się okres 5-7 dni. Procesy terapeutyczne trwają 24 godziny na dobę.

 
 

Masaż tkanek głębokich to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. 

Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady postawy i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.

Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuję się bardzo powoli dając tkankom czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków.

Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych. Pracuje się używając skośnego nacisku na tkanki z uwagi na to że jest on lepiej tolerowany przez osobę masowaną, poza tym tkanka mięśniowa dobrze reaguje na rozciąganie i przesuwanie ale na przyciskanie szczególnie do kostnych elementów nie możemy już sobie pozwolić.

Terapeuta pracuje różnymi częściami ciała, takimi jak łokcie czy przedramię, miękką pięścią, paliczkami. Istotnym elementem w technikach masażu głębokiego jest wrażliwość palpacyjna terapeuty musi umieć odnajdować zmiany napięcia w tkankach, odszukiwać bruzdy mięśniowe oraz ocenić kiedy masaż należy zakończyć by uzyskać efekt terapeutyczny a jednocześnie nie przestymulować tkanki.

WKŁADKI ORTOPEDYCZNE BALKEFORS ORTOPEDIC SYSTEM

Wkładki Balkefors to specialistyczne ortopedyczne wkładki, dopasowywane indywidualnie do stopy oraz jej specyficznych problemów. Technologia Balkefors została stworzona w oparciu o testy i analizy biomechaniczne funkcji podporowej stopy pozwalając na skorygowanie występujących zaburzeń. Niewłaściwa mechanika stopy zmienia liniowość i przeciąża niemal każdy staw w ciele.

Wkładki Balkefors polecane są osobom z:

-bólami stóp, kolan, bioder
-bólami pleców
-koślawym paluchem (Hallux)
-ostrogą piętową
-zapaleniem rozcięgna podeszwowego
-z płaskostopiem podłużnym oraz poprzecznym
-zanikiem poduszki piętowej
-tendinopatią Achillesa
-chorobą Haglunda
-metatarsalgią Mortona
-kolanem biegacza
-zespołem bólowym stawu rzepkowo-udowego (PFPS)
-w niestabilności stopy
-korekcja różnicy długości kończyn dolnych u dzieci i dorosłych.

Wkładki ortopedyczne Balkefors Ortopedic są świetną alternatywą dla ludzi z przewlekłymi dolegliwościami kończyn dolnych, w szczególności stóp. Zalecane są również dla osób uprawiających sport zarówno amatorsko jak i zawodowo.
Wprowadzenie do obuwia poprawnie wykonanych wkładek zapobiega kontuzjom oraz poprawia komfort w trakcie wykonywanych czynności fizycznych.